Z życia parafii - Aktualności

Niedziela Dobrego Pasterza

Niedziela Dobrego Pasterza

21 kwietnia 2024 r. podejmowaliśmy w naszej parafii gości z Wyższego Seminarium Duchownego z Diecezji Warszawsko - Praskiej: Prefekta Konrada Biskupa oraz kleryków Macieja i Kamila. Głosili oni podczas Mszy Świętej słowo Boże. Dziękujemy za wspólną modlitwę.
czytaj więcej
Niedziela Zmartwychwstania Pańskiego 1 kwietnia 2024 r.

Niedziela Zmartwychwstania Pańskiego 1 kwietnia 2024 r.

O godzinie 6:00 w uroczystej Mszy Rezurekcyjnej wokół naszego kościoła witaliśmy Zmartwychwstałego Pana. W ten sposób ogłosiliśmy całemu światu, że Chrystus Zmartwychwstał. Ksiądz proboszcz złożył wszystkim wiernym życzenia błogosławionych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego. Po zakończeniu uroczystej Mszy św. tradycyjnie księża częstowali wiernych czekoladowymi jajeczkami.
czytaj więcej
Wielka Sobota - Wigilia Paschalna

Wielka Sobota - Wigilia Paschalna

Chrystus Zmartwychwstał - Prawdziwie Zmartwychwstał!!!
Ten dzień obchodzony jest jako dzień błogosławieństwa. Święci się ogień, wodę i wielkanocne pożywienie. Uroczyście wprowadzany jest do kościoła Paschał - symbol Zmartwychwstałego Chrystusa oraz nowego ognia, który symbolizuje początek nowego czasu. W świątyni zapala się wszystkie światła i zaczyna się liturgia słowna i chrzcielna. Na zakończenie Mszy św. rozbrzmiewa uroczyste Alleluja!
czytaj więcej
Święcenie pokarmów

Święcenie pokarmów

W Wielką Sobotę błogosławi się pokramy na stół wielkanocny. Wierni przynoszą do kościoła koszyczki z pokarmami. Przepełnieni wielkanocną radością, zasiądziemy do świątecznego stołu i podzielimy się wzajemną życzliwością przy składaniu sobie życzeń.
czytaj więcej
Wielki Piątek 29 marca 2024 r.

Wielki Piątek 29 marca 2024 r.

Wielki Piątek jest dniem sądu, męki i śmierci Chrystusa. Jest to jedyny dzień w roku, kiedy nie jest sprawowana Msza święta. W kościołach odprawiana jest Liturgia Męki Pańskiej. Jest to dzień krzyża, ciszy, postu i modlitwy. Celebrant i asysta wchodzą w ciszy do kościoła. Przed ołtarzem przez chwilę leżą krzyżem, a po modlitwie wstępnej czytane jest proroctwo. Centralnym wydarzeniem liturgii wielkopiątkowej jest adoracja krzyża. Zasłonięty filotowym materiałem krzyż wnosi się przed ołtarz. Celebrans stopniowo odsłania ramiona Krzyża i śpiewa trzykrotnie: ,,Oto drzewo Krzyża, na których zawisło zbawienie świata''. Po adoracji Krzyża z ciemnicy przynosi się Najświętszy Sakrament i wiernym udziela się Komunii. Ostatnią częścią Liturgii Wielkiego Piątku jest procesja do Grobu Pańskiego. Na ołtarzu umieszconym przy Grobie wystawia się Najświętszy Sakrament w monstrancji okrytej białym przejrzystym welonem - symbolem całunu, w którym owinięto ciało zmarłego Chrystusa.
czytaj więcej