Z życia parafii - Aktualności

Pasterka w naszej Parafii

Pasterka w naszej Parafii

O północy 25 grudnia parafianie zgromadzili się w naszym kościele na uroczystej Mszy św. zwanej Pasterką. Czas radosnego oczekiwania na Mszę wypełniła modlitwa. Dziękujmy Maryi, że podjęła się tego zadania i urodziła Jezusa Chrystusa. Od Tego się wszystko zaczęło i bez Tego nic by nie było. Punktualnie o północy wyruszyła z zakrystii procesja, podczas której symbolicznie złożono do stajenek figurki Zbawiciela.
Podczas pasterki wierni mają okazję wysłuchać opisu narodzenia Jezusa według Ewangelii świętego Łukasza. Bożonarodzeniowe kazanie zazwyczaj jest dość krótkie. Co ważne, pasterka otwiera cykl liturgicznych obchodów związanych z tajemnicą Wcielenia, czyli przyjścia pana Jezusa na ziemię w ludzkiej postaci. Przychodzenie na pasterkę całymi rodzinami jest jedną z najpiękniejszych tradycji świątecznych. Ta radosna i uroczysta msza, w czasie której śpiewa się kolędy, choć odprawiana w środku nocy przyciąga wiele osób, często nawet tych rzadko pojawiających się w kościele w ciągu roku.W tym roku Pasterka w naszej wspólnocie parafialnej miała wyjątkową oprawę, gdyż odprawiliśmy ją w naszym nowym kościele. Dla wielu z nas było to niezapomniane przeżycie tej nocy, w której świętowaliśmy Narodzenie Zbawiciela. Cała oprawa liturgii jak i wystrój kościoła pomógł przeżyć tę wyjątkową chwilę. Tłum wiernych przywitał wchodzącego do świątyni księdza Proboszcza, który w towarzystwie księdza Mosakowskiego i w asyście ministrantów celebrował uroczystość. Rozpoczęło się nabożeństwo, popłynęły słowa ewangelii. Choć historia to dobrze znana, to przecież co roku, na nowo budzi nadzieję dla Świata. Liturgię zakończyły serdeczne życzenia i podziękowania dla wszystkich, a w szczególności dla tych, którzy brali udział w przygotowaniu wystroju świątyni. Ci, którzy przybyli mogli podzielić się wspólnie opłatkiem. Życzeniom zdrowia, wszelkiej pomyślności i Łask Bożych nie było końca.
czytaj więcej
Rekolekcje Adwentowe 2019 w naszej Parafii

Rekolekcje Adwentowe 2019 w naszej Parafii

W dniach 12-14 grudnia odbył się w naszej parafii rekolekcje adwentowe. Nauki rekolekcyjne prowadził Ojciec Anzelm Frączek Paulin z Krakowa – Skałki. Głównym tematem rekolekcji była potrzeba życia silną wiarą. Aby w pełni i z czystym sercem przygotować się na przyjście Chrystusa przystąpiliśmy do spowiedzi świętej. Dziękujemy serdecznie ojcu Anzelmowi za wygłoszone nauki, których treść przygotowała nas na spotkanie z Chrystusem podczas zbliżających się świąt Bożego Narodzenia. Niech ziarno słowa Bożego, które zasiałeś w naszych sercach wyda obfite owoce.
czytaj więcej
Roraty - Adwentowe Msze Święte - Wspomnienie Świętego Mikołaja

Roraty - Adwentowe Msze Święte - Wspomnienie Świętego Mikołaja

Rozpoczęły się Roraty w naszej parafii. Pierwsza w tym roku w Rybienku Lesnym adwentowa Msza święta, nazywana też Mszą roratnią lub po prostu roratami, została odprawiona 2 grudnia o 6.45 rano. Tradycyjnie rozpoczyna się liturgię przy zgaszonym świetle elektrycznym, dopiero po akcie pokutnym, na śpiew "Chwała na wysokości Bogu..." zapala się wszystkie światła w Kościele. Msza odbywała się przy pełnym kościele, mimo wczesnej pory, uczestniczyła też duża grupa dzieci.
6 grudnia przeżywamy wspomnienie św. Mikołaja. Jest to dla dzieci szczególny dzień. To czas wyczekiwania na spotkanie ze świętym biskupem. 6 grudnia w naszej parafii podczas Mszy Świętej roratnej dzieci miały okazję spotkać się z prawdziwym świętym Mikołajem. Po Mszy Świętej każdemu dziecku wręczył słodki upominek.
czytaj więcej
Dzień Zaduszny Msza św. i procesja na cmentarzu parafialnym

Dzień Zaduszny Msza św. i procesja na cmentarzu parafialnym

W dniu 2 listopada o godzinie 12.00 na cmentarzu parafialnym w Rybienku Leśnym została odprawiona Msza święta za zmarłych. Wierni przeszli w uroczystej procesji w intencji zmarłych. Dzień Zaduszny (tzw. Zaduszki) w kościele katolickim jest dniem modlitw za dusze zmarłych. Tego dnia ludzie wspominają wszystkich, którzy odeszli z tego świata. To czas szczególnej modlitwy do Boga, by zmarli mieli udział w Chrystusowym zwycięstwie nad śmiercią. Dotyczy to zwłaszcza tych, którzy po śmierci potrzebują oczyszczenia w miłości, czyli czyśćca, który jest "przedsionkiem nieba".
Obecnie, w Dzień Zaduszny Kościół w modlitwie z ufnością zwraca się do Boga, by zmarli mieli udział w Chrystusowym zwycięstwie nad śmiercią.
czytaj więcej
Uroczystość Wszystkich Świętych

Uroczystość Wszystkich Świętych

Tradycyjnie już w uroczystość Wszystkich Świętych na cmentarzu parafialnym w Rybienku Leśnym odbyła się uroczysta Eucharystia pod przewodnictwem ks. Jarosława Balikowskiego. Następnie w uroczystej procesji przeszliśmy pomiędzy mogiłami.
Kościół w tym dniu oddaje cześć tym wszystkim, którzy już weszli do chwały niebieskiej, a wiernym pielgrzymującym jeszcze na ziemi wskazuje drogę, która ma zaprowadzić ich do świętości. Przypomina nam również prawdę o naszej wspólnocie ze Świętymi, którzy otaczają nas opieką.
czytaj więcej