Z życia parafii - Aktualności

Imieniny księdza proboszcza Jarosława Balikowskiego

Imieniny księdza proboszcza Jarosława Balikowskiego

W dniu 25 kwietnia w naszej wspólnocie parafialnej swoje imieniny obchodził ks. proboszcz Jarosław Balikowski. W Jego intencji o błogosławieństwo Boże i zdrowie modlił się na dzisiejszej Eucharystii ksiądz Zenon Mosakowski. Po zakończonej Mszy Świętej przedstawiciele wszystkich wspólnot naszej parafii złożyli osobiście solenizantowi, najlepsze życzenia imieninowe. Życzenia i podziękowania złożyli przedstawiciele Rady Parafialnej, Dyrektor, nauczyciele i dzieci ze Szkoły Podstawowej w Rybienku Leśnym, grupy parafialne, młodzież, ministranci, współpracownicy.

"Składamy najlepsze życzenia. Niech dobry Bóg czuwa nad Twoim życiem, niech darzy Cię łaską zdrowia. Jezus, Twój Pan, niech zawsze prowadzi Cię swoimi drogami".
czytaj więcej
Rezurekcja w Parafii Matki Bożej Królowej Polski Rybienko Leśne

Rezurekcja w Parafii Matki Bożej Królowej Polski Rybienko Leśne

Procesją rezurekcyjną o godzinie 6.00 rozpoczęliśmy uroczystą Mszę świętą w Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego. Procesja rezurekcyjna jest wyrazem radości. Odbywa się wokół kościoła przez trzykrotne jego obejście. Mszę świętą sprawował ksiądz Jarosław Balikowski a koncelebransem był ksiądz Zenon Mosakowski.
Podczas liturgii słowa wybrzmiały czytania z Dziejów Apostolskich i Listu do Kolosan, a także słowa sekwencji wielkanocnej i Ewangelii według świętego Jana o tym, jak dwaj uczniowie – Piotr i Jan – przybyli go pustego grobu. W homilii Ksiądz Jarosław Balikowski wskazywał na znaczenie zmartwychwstania Jezusa. Odnosząc się do czytania z Ewangelii podkreślił, że uczeń Jan dotarł pierwszy do grobu Pana Jezusa i poczekał na Piotra aby ten wszedł pierwszy do pustego grobu. To święty Piotr był pierwszym wśród uczniów Pana Jezusa i apostoł Jan to uszanował.Jest to wymiar symboliczny, który podkreśla rolę św. Piotra jako pierwszego ucznia Pana Jezusa.
Przed uroczystym błogosławieństwem zostały złożone życzenia świąteczne przez księdza Jarosława Balikowskiego i księdza Zenona Mosakowskiego. Podziękowano wszystkim, którzy uczestniczyli w Triduum Paschalnym i w przygotowaniach do przeżywania Świąt Zmartwychwstania Pańskiego w tym osobom, które dekorowały grób Pana Jezusa, ministrantom, grupom adoracyjnym. W naszym kościele na zakończenie Mszy Świętej wierni otrzymali z rąk księdza Jarosława Balikowskiego i księdza Zenona Mosakowskiego słodki upominek - czekoladowe jajka wielkanocne.
To nie koniec niespodzianek. W czasie kolejnych nabożeństw o godzinie 9.00 i 11.00 W naszej świątynii pojawiły się dwie owieczki, które sprawiły wiele radości, szczególnie najmłodszym parafianom. Owieczka i baranek symbolizuje ofiarę Jezusa na krzyżu, którą złożył dla odkupienia ludzkości. Jezus został nazwany „Barankiem Bożym, który gładzi grzech świata”.
Niechaj miłość Zmartwychwstałego Chrystusa staje się źródłem siły, mocy i wiary na każdą chwilę dnia. Bardzo dziękujemy za liczny udział parafian w wydarzeniach Triduum Paschalnego oraz Niedzieli Zmartwychwstania Pańskiego.
Życzymy Wesołych Świąt Wielkiejnocy.
czytaj więcej
Liturgia Wigilii Paschalnej w naszym kościele

Liturgia Wigilii Paschalnej w naszym kościele

Wielka Sobota w naszej parafii była dniem czuwania modlitewnego przy Grobie Pańskim. O godz. 19.00 rozpoczęła się najważniejsza celebracja Roku Liturgicznego – Wigilia Paschalna, której przewodniczył ks. Jarosław Balikowski a koncelebransem był ksiądz Zenon Mosakowski.
Obrzędy Wigilii Paschalnej w Wielką Noc rozpoczęły się przed kościołem, przy ognisku, gdzie został poświęcony ogień i nowy Paschał symbolizujący Zmartwychwstałego Chrystusa. Po intronizacji Paschału i okadzeniu Go rozpoczęła się Liturgia Słowa.
Po niej odbyła się Liturgia Chrzcielna. Najpierw wzywaliśmy wstawiennictwa Wszystkich Świętych w Litanii ku ich czci, następnie główny celebrans pobłogosławił wodę chrzcielną i wszyscy z zapalonymi świecami odnowili Przyrzeczenia chrzcielne.
Ostatnią częścią celebracji Wigilii Paschalnej w Wielką Noc była Liturgia Eucharystyczna. Msza św. zakończyła się uroczystym błogosławieństwem. Zapraszamy do galerii.
czytaj więcej
Czuwanie i adoracja przy Grobie Pańskim

Czuwanie i adoracja przy Grobie Pańskim

Nasi parafianie oraz przybyli goście zgromadzili się w Wielką Sobotę i po zakończeniu Liturgii Wigilii Paschalnej na czuwanie i adorację przy Grobie Pana Jezusa. Poprzez naszą obecność przy Grobie Pańskim przygotowywaliśmy się do przeżycia tajemnicy Zmartwychwstania Jezusa. W naszej tradycji bezpośrednie oczekiwanie na Wielkanoc kojarzy się z adoracją Grobu. Nie możemy tej modlitwy opuścić, ani zlekceważyć, bo Grób kryje w sobie tajemnicę naszego wiecznego życia. Dziękujemy wszystkim grupom parafialnym za trwanie w modlitwie i czuwanie.
czytaj więcej
Poświęcenie pokarmów w Wielką Sobotę

Poświęcenie pokarmów w Wielką Sobotę

W Kościele katolickim dziś Wielka Sobota. To dzień wyciszenia i oczekiwania na przyjście Chrystusa. Od wczesnych godzin rannych nasi parafianie adorowali Najświętszy Sakrament wystawiony w Grobie Pańskim. To także czas poświęcenia pokarmów, które spożywane będą na stole wielkanocnym. Zgodnie z wielowiekową tradycją, co roku w Wielką Sobotę odbywa się w świątyniach błogosławieństwo i poświęcenie pokarmów na stół wielkanocny. Wierni przybywają do kościoła z koszykami pełnymi różnorodnych produktów, aby przed spożyciem ich w dniu Paschy, poświęcić je Bogu, dziękując jednocześnie za nie. Przez cały dzień Wierni adorowali w milczeniu Najświętszy Sakrament w Grobie Pańskim oczekując na Liturgię Wigilii Paschalnej.
czytaj więcej