Z życia parafii - Aktualności

Rekolekcje Adwentowe 2019 w naszej Parafii

Rekolekcje Adwentowe 2019 w naszej Parafii

W dniach 12-14 grudnia odbył się w naszej parafii rekolekcje adwentowe. Nauki rekolekcyjne prowadził Ojciec Anzelm Frączek Paulin z Krakowa – Skałki. Głównym tematem rekolekcji była potrzeba życia silną wiarą. Aby w pełni i z czystym sercem przygotować się na przyjście Chrystusa przystąpiliśmy do spowiedzi świętej. Dziękujemy serdecznie ojcu Anzelmowi za wygłoszone nauki, których treść przygotowała nas na spotkanie z Chrystusem podczas zbliżających się świąt Bożego Narodzenia. Niech ziarno słowa Bożego, które zasiałeś w naszych sercach wyda obfite owoce.
czytaj więcej
Roraty - Adwentowe Msze Święte - Wspomnienie Świętego Mikołaja

Roraty - Adwentowe Msze Święte - Wspomnienie Świętego Mikołaja

Rozpoczęły się Roraty w naszej parafii. Pierwsza w tym roku w Rybienku Lesnym adwentowa Msza święta, nazywana też Mszą roratnią lub po prostu roratami, została odprawiona 2 grudnia o 6.45 rano. Tradycyjnie rozpoczyna się liturgię przy zgaszonym świetle elektrycznym, dopiero po akcie pokutnym, na śpiew "Chwała na wysokości Bogu..." zapala się wszystkie światła w Kościele. Msza odbywała się przy pełnym kościele, mimo wczesnej pory, uczestniczyła też duża grupa dzieci.
6 grudnia przeżywamy wspomnienie św. Mikołaja. Jest to dla dzieci szczególny dzień. To czas wyczekiwania na spotkanie ze świętym biskupem. 6 grudnia w naszej parafii podczas Mszy Świętej roratnej dzieci miały okazję spotkać się z prawdziwym świętym Mikołajem. Po Mszy Świętej każdemu dziecku wręczył słodki upominek.
czytaj więcej
Dzień Zaduszny Msza św. i procesja na cmentarzu parafialnym

Dzień Zaduszny Msza św. i procesja na cmentarzu parafialnym

W dniu 2 listopada o godzinie 12.00 na cmentarzu parafialnym w Rybienku Leśnym została odprawiona Msza święta za zmarłych. Wierni przeszli w uroczystej procesji w intencji zmarłych. Dzień Zaduszny (tzw. Zaduszki) w kościele katolickim jest dniem modlitw za dusze zmarłych. Tego dnia ludzie wspominają wszystkich, którzy odeszli z tego świata. To czas szczególnej modlitwy do Boga, by zmarli mieli udział w Chrystusowym zwycięstwie nad śmiercią. Dotyczy to zwłaszcza tych, którzy po śmierci potrzebują oczyszczenia w miłości, czyli czyśćca, który jest "przedsionkiem nieba".
Obecnie, w Dzień Zaduszny Kościół w modlitwie z ufnością zwraca się do Boga, by zmarli mieli udział w Chrystusowym zwycięstwie nad śmiercią.
czytaj więcej
Uroczystość Wszystkich Świętych

Uroczystość Wszystkich Świętych

Tradycyjnie już w uroczystość Wszystkich Świętych na cmentarzu parafialnym w Rybienku Leśnym odbyła się uroczysta Eucharystia pod przewodnictwem ks. Jarosława Balikowskiego. Następnie w uroczystej procesji przeszliśmy pomiędzy mogiłami.
Kościół w tym dniu oddaje cześć tym wszystkim, którzy już weszli do chwały niebieskiej, a wiernym pielgrzymującym jeszcze na ziemi wskazuje drogę, która ma zaprowadzić ich do świętości. Przypomina nam również prawdę o naszej wspólnocie ze Świętymi, którzy otaczają nas opieką.
czytaj więcej
Wigilia Wszystkich Świętych w Naszym Kościele

Wigilia Wszystkich Świętych w Naszym Kościele

Dziś obchodziliśmy Wigilię Wszystkich Świętych. Dzieci i dorośli przebrali się za swoich patronów lub ulubionych świętych i zgromadzili się przed ołtarzem. Był to również ostatni dzień październikowych Nabożeństw Różańca Świętego. Wszystkie dzieci, które wcieliły się w świętych zostały nagrodzone słodkim prezentem. Każdy wierzący powinien dążyć do świętości, a mamy na tej drodze wielu przewodników, o których zapominamy.

Uroczystość Wszystkich Świętych w żaden sposób nie powinna być smutna. W tym dniu wszyscy święci zapraszają nas do wspólnego uwielbienia Boga. Oni to robią już tam w niebie, a my czyńmy to tutaj. Dziękujemy za liczny udział dzieci i dorosłych w uroczystości.
czytaj więcej