Wróć do listy

Wielki Piątek 29 marca 2024 r.

Wielki Piątek jest dniem sądu, męki i śmierci Chrystusa. Jest to jedyny dzień w roku, kiedy nie jest sprawowana Msza święta. W kościołach odprawiana jest Liturgia Męki Pańskiej. Jest to dzień krzyża, ciszy, postu i modlitwy. Celebrant i asysta wchodzą w ciszy do kościoła. Przed ołtarzem przez chwilę leżą krzyżem, a po modlitwie wstępnej czytane jest proroctwo. Centralnym wydarzeniem liturgii wielkopiątkowej jest adoracja krzyża. Zasłonięty filotowym materiałem krzyż wnosi się przed ołtarz. Celebrans stopniowo odsłania ramiona Krzyża i śpiewa trzykrotnie: ,,Oto drzewo Krzyża, na których zawisło zbawienie świata''. Po adoracji Krzyża z ciemnicy przynosi się Najświętszy Sakrament i wiernym udziela się Komunii. Ostatnią częścią Liturgii Wielkiego Piątku jest procesja do Grobu Pańskiego. Na ołtarzu umieszconym przy Grobie wystawia się Najświętszy Sakrament w monstrancji okrytej białym przejrzystym welonem - symbolem całunu, w którym owinięto ciało zmarłego Chrystusa.