Z życia parafii - Aktualności

Dzień Zaduszny – Msza św. i procesja na cmentarzu parafialnym

Dzień Zaduszny – Msza św. i procesja na cmentarzu parafialnym

W piątek 2 listopada o godzinie 12.00 na cmentarzu parafialnym w Rybienku Leśnym została odprawiona Msza święta za zmarłych. Wierni przeszli w uroczystej procesji w intencji zmarłych. Dzień Zaduszny (tzw. Zaduszki) w kościele katolickim jest dniem modlitw za dusze zmarłych. Tego dnia ludzie wspominają wszystkich, którzy odeszli z tego świata. To czas szczególnej modlitwy do Boga, by zmarli mieli udział w Chrystusowym zwycięstwie nad śmiercią. Dotyczy to zwłaszcza tych, którzy po śmierci potrzebują oczyszczenia w miłości, czyli czyśćca, który jest "przedsionkiem nieba".
czytaj więcej
Msza św. na cmentarzu parafialnym w uroczystość Wszystkich Świętych

Msza św. na cmentarzu parafialnym w uroczystość Wszystkich Świętych

Tradycyjnie już w uroczystość Wszystkich Świętych na cmentarzu parafialnym w Rybienku Leśnym odbyła się uroczysta Eucharystia pod przewodnictwem ks. Jarosława Balikowskiego. Następnie w uroczystej procesji przeszliśmy pomiędzy mogiłami.

Wpatrując się w przykład życia wszystkich świętych rozmyślaliśmy o naszym życiu i powołaniu do świętości.
Kościół wspomina tych, którzy osiągnęli zbawienie, a wiernym pielgrzymującym na ziemi wskazuje ich jako przykład życia zgodnego z duchem Ewangelii. Odwiedzając nasze cmentarze przybliżmy sobie prawdę o świętych obcowaniu, to znaczy o wspólnocie z naszymi poprzednikami w drodze do nieba.

czytaj więcej
Wigilia Wszystkich Świętych w naszej parafii

Wigilia Wszystkich Świętych w naszej parafii

31 października o godzinie 17:30 w naszym kościele obchodziliśmy Wigilię Wszystkich Świętych. Dzieci przebrały się za swoich patronów lub ulubionych świętych i zgromadziły przed ołtarzem. Uroczystość zgromadziła nie tylko licznie przybyłe dzieci, ale także ich rodziców i dziadków. Po Mszy św. została odmówiona modlitwa różańcowa a następnie zebrani na uroczystości mogli uczestniczyć w konkursie na odgadnięcie za jakiego świętego przebrały się dzieci. Wszystkie dzieci, które wcieliły się w świętych zostały nagrodzone słodkim prezentem. Wszyscy, którzy mieli możliwość w ten sposób przeżywać Dzień Wigilii Wszystkich Świętych, byli bardzo radośni i zadowoleni. Chcemy pokazać dzieciom i młodzieży bogactwo chrześcijańskiej tradycji. Przecież każdy wierzący powinien dążyć do świętości, a mamy na tej drodze wielu przewodników, o których zapominamy.   Chcemy propagować wśród dzieci ideę świętości i dać im możliwość poznania swoich patronów oraz innych świętych. Uroczystość Wszystkich Świętych w żaden sposób nie powinna być smutna. W tym dniu wszyscy święci zapraszają nas do wspólnego uwielbienia Boga. Oni to robią już tam w niebie, a my czyńmy to tutaj.
czytaj więcej
Wizyta w naszej parafii Misjonarza z Afryki

Wizyta w naszej parafii Misjonarza z Afryki

Niespodzianką w niedzielę 21 października była wizyta w naszej wspólnocie parafialnej misjonarza, który pełnił posługę w Afryce. Ojciec Marek Grzech misjonarz ze Zgromadzenia Słowa Bożego Misjonarzy Werbistów, bo o nim mowa – przybył do naszej parafii, by w czasie Mszy św. podzielić się swoim długoletnim doświadczeniem misyjnym w dalekiej Afryce. Tegoroczna Niedziela Misyjna i następujący po niej Tydzień Misyjny przeżywamy w Polsce pod hasłem: „Uczeń Chrystusa misjonarzem nadziei".
czytaj więcej
Pierwsze posiedzenie nowej Rady Parafialnej

Pierwsze posiedzenie nowej Rady Parafialnej

W dniu 26 września odbyło się pierwsze posiedzenie nowo wybranej Rady Parafialnej ds. Ekonomicznych.

SKŁAD RADY

Rada Parafialna obradowała w składzie:
- Ks. Proboszcz Jarosław Balikowski, Przewodniczący Rady
Członkowie Rady wybrani przez parafian w dn. 16 września:
- Adam Paruszewski, wybrany jednogłośnie na Wiceprzewodniczącego Rady
- Andrzej Biernacki
- Ewa Decyk
- Adam Grześkiewicz, wybrany jednogłośnie na Sekretarza Rady
- Jan Kacperski
- Tadeusz Szewczyk
- Marcin Ślubowski
- Jan Wróbel
Członek Rady nominowany przez Ks. Proboszcza:
- Elżbieta Falba

Rada przedyskutowała najważniejsze i najpilniejsze sprawy parafialne. Poniżej przedstawiamy główne rozstrzygnięcia Rady:

PREZBITERIUM

Rada jednogłośnie postanowiła o przywróceniu tradycyjnego wyglądu prezbiterium naszego kościoła, którego najważniejszym elementem jest witraż przedstawiający ukrzyżowanego Chrystusa na tle okna w kształcie rozety. Termin rozpoczęcia tych prac zależny jest od uwarunkowań technicznych i zgromadzenia odpowiednich funduszy.

RELIKWIE

Rada postanowiła jednogłośnie o podjęciu wszelkich możliwych działań w celu powrotu do parafii relikwii św. Jana Pawła II, którymi parafia została obdarowana przez biskupa Henryka Hosera z okazji 40-lecia powstania parafii w roku 2016.

REMONT DACHU KOŚCIOŁA

Rada zapoznała się z aktualnym stanem prac remontowych wykonywanych na dachu kościoła w roku 2017. Stwierdzono poważne usterki i wady wykonanych robót w wyniku czego wykonawca został wezwany do ich naprawy w ramach gwarancji. Ze względu na powagę sprawy nie możemy jeszcze informować o szczegółach sprawy. Stosowna informacja będzie przedstawiona parafianom po zakończeniu rozmów z wykonawcą.

OGRZEWANIE KOŚCIOŁA

Rada zapoznała się z przebiegiem prac nad uruchomieniem tymczasowego systemu ogrzewania kościoła poprzez nadmuch ciepłego powietrza. Posłuży do tego ponownie uruchomiony piec na ropę (ten sam który służył nam przed laty). Trzeba się będzie jednak liczyć ze wydatkami inwestycyjnymi na instalację nowego komina oraz wzrostem kosztów bieżących utrzymania kościoła w sezonie zimowym ponieważ dojdą koszty zakupu paliwa opałowego do pieca.

Następne posiedzenie Rady odbędzie się w dn. 10 października.

Na zdjęciu członkowie Rady Parafialnej

czytaj więcej