Z życia parafii - Aktualności

Zmarł ksiądz kanonik Jerzy Dębowski – pierwszy proboszcz parafii w Rybienku Leśnym

Zmarł ksiądz kanonik Jerzy Dębowski – pierwszy proboszcz parafii w Rybienku Leśnym

W niedzielę rano po ciężkiej chorobie zmarł ksiądz kanonik Jerzy Dębowski, pierwszy, wieloletni proboszcz parafii w Rybienku Leśnym a następnie w Dzierzgowie. Przeżył 84 lata, z czego blisko 60 w kapłaństwie.
Wspaniały człowiek, wspaniały ksiądz - pokój Jego duszy.
Ksiądz Jerzy Dębowski, prosił przed śmiercią, aby na jego pogrzeb nie kupować kwiatów ani wiązanek. Ofiary zbierane na tacę w dniu pogrzebu, zgodnie z wolą Zmarłego, będą przeznaczone na dzieła miłosierdzia Caritasu Diecezji Płockiej.

W poniedziałek (6 maja) i wtorek (7 maja), o godzinie 18.00 w Kaplicy Domu Pogrzebowego w Wyszkowie przy ul. Pułtuskiej 177, zostanie wystawiona trumna ze Zmarłym ks. kan. Jerzym Dębowskim. Zostanie odmówiony różaniec.

Uroczystości pogrzebowe odbędą się w kościele parafialnym p.w. Matki Bożej Królowej Polski w Rybienku Leśnym.
Rozpoczną się w środę (8 maja) o godzinie 19.00. Ciało Księdza Jerzego zostanie przywiezione do kościoła parafialnego p.w. Matki Bożej Królowej Polski w Rybienku Leśnym. Odmówiony zostanie różaniec a następnie wspólny śpiew Nieszporów za Zmarłego. O godz. 20.00 Msza Święta dla osób, które nie mogą uczestniczyć w pogrzebie.
W dniu pogrzebu, czwartek (9 maja) o godz. 12.00, Ciało zostanie przywiezione do kościoła, o godz. 12.30 różaniec. O godzinie 13.00 zostanie odprawiona uroczysta Msza Święta pogrzebowa pod przewodnictwem Biskupa Romana Marcinkowskiego z diecezji płockiej. Po Mszy uczestnicy wyruszą w procesji pogrzebowej na Cmentarz parafialny w Rybienku Leśnym, gdzie Ciało Śp. Księdza Kanonika Jerzego Dębowskiego zostanie złożone w grobie.
"Wieczny odpoczynek racz Mu dać Panie a światłość wiekuista niechaj Mu świeci. Niech odpoczywa w pokoju wiecznym. Amen".

czytaj więcej
Uroczystość NMP Królowej Polski odpust parafialny w Parafii Rybienko Leśne

Uroczystość NMP Królowej Polski odpust parafialny w Parafii Rybienko Leśne

3 maja Kościół katolicki w Polsce obchodzi uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski. Nawiązuje ona do ważnych wydarzeń z historii Polski: obrony Jasnej Góry przed Szwedami w 1655 r., ślubów króla Jana Kazimierza – powierzenia królestwa opiece Matki Bożej, a także do uchwalenia Konstytucji 3 Maja. W naszej wspólnocie parafialnej jest to dzień odpustu parafialnego - Matki Bożej Królowej Polski patronki parafii. Msza św. odpustowa z procesją odbyła się o godz. 12.00 Uroczystą Mszę św. celebrował ks. dr Robert Wielądek Diecezjalny Duszpasterz Rodzin. W czasie sumy odpustowej byli obecni księża z dekanatu, ks. Jacek Turek z Woli Rasztowskiej, ks. Kamil Wdowiak z Radzymina oraz ks. Roman Karaś reprezentujący parafię św. Wojciecha w Wyszkowie. Dziękujemy naszym Parafianom i Gościom za gorliwy i liczny udział w Odpuście Parafialnym. Szczęść Boże!
czytaj więcej
Imieniny księdza proboszcza Jarosława Balikowskiego

Imieniny księdza proboszcza Jarosława Balikowskiego

W dniu 25 kwietnia w naszej wspólnocie parafialnej swoje imieniny obchodził ks. proboszcz Jarosław Balikowski. W Jego intencji o błogosławieństwo Boże i zdrowie modlił się na dzisiejszej Eucharystii ksiądz Zenon Mosakowski. Po zakończonej Mszy Świętej przedstawiciele wszystkich wspólnot naszej parafii złożyli osobiście solenizantowi, najlepsze życzenia imieninowe. Życzenia i podziękowania złożyli przedstawiciele Rady Parafialnej, Dyrektor, nauczyciele i dzieci ze Szkoły Podstawowej w Rybienku Leśnym, grupy parafialne, młodzież, ministranci, współpracownicy.

"Składamy najlepsze życzenia. Niech dobry Bóg czuwa nad Twoim życiem, niech darzy Cię łaską zdrowia. Jezus, Twój Pan, niech zawsze prowadzi Cię swoimi drogami".
czytaj więcej
Rezurekcja w Parafii Matki Bożej Królowej Polski Rybienko Leśne

Rezurekcja w Parafii Matki Bożej Królowej Polski Rybienko Leśne

Procesją rezurekcyjną o godzinie 6.00 rozpoczęliśmy uroczystą Mszę świętą w Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego. Procesja rezurekcyjna jest wyrazem radości. Odbywa się wokół kościoła przez trzykrotne jego obejście. Mszę świętą sprawował ksiądz Jarosław Balikowski a koncelebransem był ksiądz Zenon Mosakowski.
Podczas liturgii słowa wybrzmiały czytania z Dziejów Apostolskich i Listu do Kolosan, a także słowa sekwencji wielkanocnej i Ewangelii według świętego Jana o tym, jak dwaj uczniowie – Piotr i Jan – przybyli go pustego grobu. W homilii Ksiądz Jarosław Balikowski wskazywał na znaczenie zmartwychwstania Jezusa. Odnosząc się do czytania z Ewangelii podkreślił, że uczeń Jan dotarł pierwszy do grobu Pana Jezusa i poczekał na Piotra aby ten wszedł pierwszy do pustego grobu. To święty Piotr był pierwszym wśród uczniów Pana Jezusa i apostoł Jan to uszanował.Jest to wymiar symboliczny, który podkreśla rolę św. Piotra jako pierwszego ucznia Pana Jezusa.
Przed uroczystym błogosławieństwem zostały złożone życzenia świąteczne przez księdza Jarosława Balikowskiego i księdza Zenona Mosakowskiego. Podziękowano wszystkim, którzy uczestniczyli w Triduum Paschalnym i w przygotowaniach do przeżywania Świąt Zmartwychwstania Pańskiego w tym osobom, które dekorowały grób Pana Jezusa, ministrantom, grupom adoracyjnym. W naszym kościele na zakończenie Mszy Świętej wierni otrzymali z rąk księdza Jarosława Balikowskiego i księdza Zenona Mosakowskiego słodki upominek - czekoladowe jajka wielkanocne.
To nie koniec niespodzianek. W czasie kolejnych nabożeństw o godzinie 9.00 i 11.00 W naszej świątynii pojawiły się dwie owieczki, które sprawiły wiele radości, szczególnie najmłodszym parafianom. Owieczka i baranek symbolizuje ofiarę Jezusa na krzyżu, którą złożył dla odkupienia ludzkości. Jezus został nazwany „Barankiem Bożym, który gładzi grzech świata”.
Niechaj miłość Zmartwychwstałego Chrystusa staje się źródłem siły, mocy i wiary na każdą chwilę dnia. Bardzo dziękujemy za liczny udział parafian w wydarzeniach Triduum Paschalnego oraz Niedzieli Zmartwychwstania Pańskiego.
Życzymy Wesołych Świąt Wielkiejnocy.
czytaj więcej
Liturgia Wigilii Paschalnej w naszym kościele

Liturgia Wigilii Paschalnej w naszym kościele

Wielka Sobota w naszej parafii była dniem czuwania modlitewnego przy Grobie Pańskim. O godz. 19.00 rozpoczęła się najważniejsza celebracja Roku Liturgicznego – Wigilia Paschalna, której przewodniczył ks. Jarosław Balikowski a koncelebransem był ksiądz Zenon Mosakowski.
Obrzędy Wigilii Paschalnej w Wielką Noc rozpoczęły się przed kościołem, przy ognisku, gdzie został poświęcony ogień i nowy Paschał symbolizujący Zmartwychwstałego Chrystusa. Po intronizacji Paschału i okadzeniu Go rozpoczęła się Liturgia Słowa.
Po niej odbyła się Liturgia Chrzcielna. Najpierw wzywaliśmy wstawiennictwa Wszystkich Świętych w Litanii ku ich czci, następnie główny celebrans pobłogosławił wodę chrzcielną i wszyscy z zapalonymi świecami odnowili Przyrzeczenia chrzcielne.
Ostatnią częścią celebracji Wigilii Paschalnej w Wielką Noc była Liturgia Eucharystyczna. Msza św. zakończyła się uroczystym błogosławieństwem. Zapraszamy do galerii.
czytaj więcej