ARCHIWALIA

Z Kroniki Kościoła ks. Dębowskiego - C.D.

Z Kroniki Kościoła ks. Dębowskiego - C.D.

Prezentujemy dalszą część zapisów - tym razem w oryginale - dokonanych przez ks. Dębowskiego. Treści pochodzą z roku 1981.
czytaj więcej
Przygotowania do obchodów jubileuszu Parafii

Przygotowania do obchodów jubileuszu Parafii

W 2025 roku nasza Parafia będzie obchodziła jubileusz 50-lecia istnienia. W związku z tym poszukujemy zdjęć lub wspomnień, które miałyby dla tej uroczystości znaczenie. Zdjęcie z roku 1983, które jest zamieszczone poniżej, pochodzi ze zbiorów rodziny Wiewiórków. Mamy nadzieję, że Parafianie zechcą podzielić się prywatnymi zasobami fotografii lub wspomnień z tamtych czasów. Wobec czego serdecznie zapraszamy i zachęcamy do współpracy. Wszelkie zdjęcia, informacje, wspomnienia czy pytania prosimy kierować na maila parafii: parafia@parafiarybienkolesne.pl lub na telefon (29) 742 36 55 lub 504 620 411
czytaj więcej
Przemówienie pożegnalne ks. Proboszcza w Rybienku Leśnym                         8 lipiec 1984 r.       cz. 3

Przemówienie pożegnalne ks. Proboszcza w Rybienku Leśnym                         8 lipiec 1984 r.       cz. 3

...w wychowaniu młodych pokoleń - nie trzeba tłumaczyć. Pomagałeś wychować dla Boga, ludzi i Ojczyzny. I dziś, gdy wiele naszych dzieci tu pod Twoją czujną opieką stały się dorosłymi ludźmi, gdy pozakładały rodziny i na lekcje religii uczęszczają już ich dzieci - mamy Cię pożegnać. Smutek. Żal. Ale nie chcemy utrudniać Ci tego rozstania. Chcemy tylko, byś wiedział, że docenimy Twoją pracę. Twój dorobek, a przede wszystkim docenimy Ciebie - nasz duchowy Przewodniku. Jeśli tak musi być - niech Łaska Boża Cię nie opuszcza, niech dobry Bóg obdarza Cię zdrowiem, pomnaża Twoje siły dla pełnienia obowiązków duszpasterskich już w innej parafii. Niech Twoja praca zaowocuje równie pięknie ku pożytkowi innych ludzi. Pamięć jest łącznikiem między ludźmi. Wdzięczność także. A pamiętać nam nie będzie trudno. Powtórzę to, co powiedziałam kiedyś w prywatnej rozmowie: "postać naszego Księdza wzrosła w pejzaż Rybienka - i zapomnieć się nie da."
Nie urywamy kontaktów. Prosimy nas odwiedzać. Prosimy przede wszystkim o modlitwy w naszej intencji. Nie zamykamy naszych serc na przybycie innego Duszpasterza. Powitamy Go serdecznie i życzliwie, ale pragniemy, by ten, który odchodzi wiedział, że pozostawia Parafian wdzięcznych i życzliwych. 
Niech Matka Najświętsza - patronka naszej parafii - Królowa Polski ma Cię zawsze w swojej opiece. Na nowym etapie życia - Szczęść Boże.
Przemówienie wygłosiła nauczycielka
mgr Danuta Karłowicz
czytaj więcej
Przemówienie pożegnalne ks. Proboszcza w Rybienku Leśnym                         8 lipiec 1984 r.       cz. 2

Przemówienie pożegnalne ks. Proboszcza w Rybienku Leśnym                         8 lipiec 1984 r.       cz. 2

Dwadzieścia lat to szmat czasu. To kawał ludzkiego życia, nasze najlepsze lata - lata młodości, inicjatywy, zapału, energii, zaowocowały one wspaniale. Z maleńkiej kapliczki, w trudzie dni codziennych dałeś nam Kościół piękny, nowoczesny. Zarówno zewnętrzny wygląd, jak i wystrój mówią o wielkim znastwie i smaku artystycznym. Jest pięknie i przestrzennie. Świątynia jest przystosowana do każdej pory roku. Nie dusimy się latem, nie marzniemy zimą. Obok stanął piękny architektonicznie i dostosowany do potrzeb dom parafialny. W przygotowaniu jest cmentarz. Parafia w Rybienku pod wezwaniem Najświętszej Maryi Panny - Królowej Polski jest parafią z prawdziwego zdarzenia. To Twoja zasługa Księże Proboszczu. To skrótowe podsumowanie dorobku w kategoriach materialnych. To baza. A dorobek ten najistotniejszy? Ten dla, którego ludzka miara jest nieistotna. Dorobek, który obejmuje sferę życia ponadwymiarowego życia duchowego? Jeśli pomyślimy o tych wszystkich dzieciach, które wprowadziłeś do wielkiej chrześcijańskiej rodziny właśnie przez Chrzest Święty. Jeśli pomyslimy o tych dzieciakach, które rokrocznie przygotowywałeś do Pierwszej Komunii Świętej. Jeśli pomyślimy o tych wszystkich parach małżeńskich, których ręce związałeś stułą, kiedy pomyślimy o tych wszystkich zmarłych, których przygotowałeś na drogę najdłuższą i najtrudniejsza, bo ostateczną - widzi się cały ogrom Twojej pracy i tej nici, którymi związałeś z nami. Jest to obraz pracy pięknej, pożytecznej, szlachetnej, wzniosłej i odważnej. A lekcje religii, które dla dzieci nigdy nie były ciężarem - a przeciwnie oprócz wiedzy merytorycznej dawałeś dzieciom radość i odprężenie... C.D.N.
czytaj więcej
Przemówienie pożegnalne ks. Proboszcza w Rybienku Leśnym                        8 lipiec 1984 r.       cz. 1

Przemówienie pożegnalne ks. Proboszcza w Rybienku Leśnym                        8 lipiec 1984 r.       cz. 1

Drogi Księżę Proboszczu - Twórco i Gospodarzu naszej Parafii.
Dzisiejsze nasze spotkanie w tej świątyni jest szczególne. Zebraliśmy się nie tylko na wspólne modlitwy pod Twoim przewodnictwem, jak to czyniliśmy przez ponad 19 lat.
Zebraliśmy się również po to, by Cię pożegnać. 
Drogi Przewodniku po ścieżkach prowadzących do Boga!
Każde powitanie niesie radość. Każde pożegnanie ma posmak goryczy. Przypadło mi przybranej córce tej Parafii pożegnać Cię Drogi Księżę Proboszczu i Duszpasterzu w imieniu całej katolickiej społeczności Rybienka. 
Wdzięczna jestem Radzie Parafialnej, że mi powierzyła to zadanie i z tego miejsca dziękuję za wyróżnienie i zaufanie, choć przyznaję, że jest mi ciężko i smutno. Misja jest szczególnie trudna. Chciałabym ją godnie wypełnić, choć uginam się pod ciężarem chwili. 
Drogi Księżę Proboszczu - dlaczego nas opuszczasz. Dlaczego odchodzisz od swoich owieczek Duszpasterzu? Nie oczekujemy odpowiedzi na to proste pozornie, choć na pewno trudne pytanie. 
Ale nie jest to wyrzut. Rozumiemy, że są racje wyższe, które spowodowały, że podjąłęś taką a nie inną decyzję. Jeżeli są to racje Boże - chylimy czoła. Jeśli tylko ludzkie - staramy się to zrozumieć i uszanować. Nie zmniejsza to jednak naszego żalu... C.D.N. 
czytaj więcej