Wróć do listy

Adwentowe Msze Święte Roraty

Rozpoczęły się Roraty w naszej parafii. Pierwsza w tym roku w Rybienku Lesnym adwentowa Msza święta, nazywana też Mszą roratnią lub po prostu roratami, została odprawiona 3 grudnia o 6.45 rano. Tradycyjnie rozpoczyna się liturgię przy zgaszonym świetle elektrycznym, dopiero po akcie pokutnym, na śpiew "Chwała na wysokości Bogu..." zapala się wszystkie światła w Kościele. Msza odbywała się przy pełnym kościele, mimo wczesnej pory, uczestniczyła też duża grupa dzieci.

Roraty to nazwa uroczystej Mszy wotywnej o Najświętszej Maryi Pannie. Pochodzi od zwyczajowej pieśni na wejście, rozpoczynającej się od słów "Rorate caeli desuper" - "Spuśćcie rosę niebiosa". Jest to metafora Jutrzenki, czyli Maryi, pojawiającej się przed przyjściem Słońca - Jezusa Chrystusa. Roraty są wspaniałym ukłonem w stronę Matki Bożej, która jest wzorem adwentowego oczekiwania na przyjście Zbawiciela.

Charakterystycznym elementem Rorat jest zapalanie specjalnej świecy ozdobionej białą wstęgą. Świeca ta (roratka) umieszczana jest w pobliżu ołtarza jedynie w Adwencie. Symbolizuje Najświętszą Maryję Pannę. Współcześnie z uwagi na udział dzieci i młodzieży Roraty odprawia się często wieczorem. W niektórych parafiach dzieci przychodzą na msze roratnie z zaświeconymi lampionami.

Roraty w naszej parafii obywają się od poniedziałku do soboty o godz. 6.45. Po Mszy roratniej na dzieci czeka kakao oraz słodka przekąska.