Wróć do listy

Zmarł ksiądz kanonik Jerzy Dębowski – pierwszy proboszcz parafii w Rybienku Leśnym

W niedzielę rano po ciężkiej chorobie zmarł ksiądz kanonik Jerzy Dębowski, pierwszy, wieloletni proboszcz parafii w Rybienku Leśnym a następnie w Dzierzgowie. Przeżył 84 lata, z czego blisko 60 w kapłaństwie.
Wspaniały człowiek, wspaniały ksiądz - pokój Jego duszy.
Ksiądz Jerzy Dębowski, prosił przed śmiercią, aby na jego pogrzeb nie kupować kwiatów ani wiązanek. Ofiary zbierane na tacę w dniu pogrzebu, zgodnie z wolą Zmarłego, będą przeznaczone na dzieła miłosierdzia Caritasu Diecezji Płockiej.

W poniedziałek (6 maja) i wtorek (7 maja), o godzinie 18.00 w Kaplicy Domu Pogrzebowego w Wyszkowie przy ul. Pułtuskiej 177, zostanie wystawiona trumna ze Zmarłym ks. kan. Jerzym Dębowskim. Zostanie odmówiony różaniec.

Uroczystości pogrzebowe odbędą się w kościele parafialnym p.w. Matki Bożej Królowej Polski w Rybienku Leśnym.
Rozpoczną się w środę (8 maja) o godzinie 19.00. Ciało Księdza Jerzego zostanie przywiezione do kościoła parafialnego p.w. Matki Bożej Królowej Polski w Rybienku Leśnym. Odmówiony zostanie różaniec a następnie wspólny śpiew Nieszporów za Zmarłego. O godz. 20.00 Msza Święta dla osób, które nie mogą uczestniczyć w pogrzebie.
W dniu pogrzebu, czwartek (9 maja) o godz. 12.00, Ciało zostanie przywiezione do kościoła, o godz. 12.30 różaniec. O godzinie 13.00 zostanie odprawiona uroczysta Msza Święta pogrzebowa pod przewodnictwem Biskupa Romana Marcinkowskiego z diecezji płockiej. Po Mszy uczestnicy wyruszą w procesji pogrzebowej na Cmentarz parafialny w Rybienku Leśnym, gdzie Ciało Śp. Księdza Kanonika Jerzego Dębowskiego zostanie złożone w grobie.
"Wieczny odpoczynek racz Mu dać Panie a światłość wiekuista niechaj Mu świeci. Niech odpoczywa w pokoju wiecznym. Amen".

 

ks. kan. Jerzy Dębowski
ur. 6 grudnia 1935 r. w Sadłowie
zm. 5 maja 2019 r. w Rybienku Leśnym
diakonat: 14 czerwca 1959 r. w Płocku
prezbiterat: 19 czerwca 1960 r. w Płocku

Posługa duszpasterska i powierzone zdania:
1960 - wikariusz w par. Dzierzgowo
1963 - wikariusz w par. Wyszków
1965 - praca duszpasterska w Rybienku
1975 - proboszcz par. Rybienko
1981 - wicedziekan dek. wyszkowskiego
1984 - proboszcz par. Dzierzgowo
1987 - dziekan dek. przasnyskiego
1990 - wicedziekan dek. przasyskiego
1992 - dziekan dek. dzierzgowskiego
2000 - wicedziekan dek. dzierzgowskiego
2003-2009 - dziekan dek. dzierzgowskiego
2009 - emerytura
Odznaczony tytułem kanonika w 1979 r.,  a w 1999 r.kanonikiem honorowym Kapituły Kolegiackiej Pułtuskiej.