Wróć do listy

Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny Obchody 99 rocznicy Bitwy Warszawskiej 1920r.

Tegoroczne obchody 99 rocznicy Bitwy Warszawskiej 1920 roku w Gminie Wyszków i Parafii Matki Bożej Królowej Polski w Rybienku Leśnym przebiegły wyjątkowo uroczyście. W rocznicę tych tragicznych wydarzeń w Rybienku Leśnym zorganizowana została  uroczystość upamiętniająca bohaterów wojny polsko-bolszewickiej. O godzinie 11.00 odprawiona została Msza święta za Ojczyznę, która byała celebrowana przez proboszcza parafii w Rybienku Leśnym, księdza Jarosława Balikowskiego. W czasie homilii przypomniano wydarzenia z roku 1920r. kiedy odbyła się Bitwa Warszawska nazywana też "Cudem nad Wisłą" oraz historię pomnika znajdującego się w Rybienku Leśnym. Historia pomnika jest burzliwa jak nasza narodowa historia. Pomnik jest symbolem patriotycznej ofiary za ojczyznę. To właśnie w tym miejscu w Rybienku Leśnym sowiecka czerezwyczajka zamordowała ppor. Antoniego Wołowskiego i sześć innych ofiar.
Po mszy uczestnicy uroczystości w asyście Orkiestry Reprezentacyjnej, przemaszerowali przed historyczny pomnik, gdzie uroczyście złożone zostały kwiaty i wieńce. Odmówiona została modlitwa w intencji poległych. Dziekujemy za liczny udział w uroczystościach w tym dzieci z naszej parafii, które w godny sposób upamiętniły poległych.

"Spoczywa na nas obowiązek, by Polska nadal była blisko Boga, obowiązek wpajania młodzieży miłości do kraju, podtrzymywania wśród młodego pokolenia świadomości o bohaterstwie tych, którzy oddali życie w obronie kraju"
Cytat - z kazania wygłoszonego w czasie uroczystej Mszy Świętej Obchody 99 rocznicy Bitwy Warszawskiej.
Ks. Jarosław Balikowski

Zred. P. Kraszewski
Fotografie Źródło - "Tygodnik Nowy Wyszkowiak"