Poświęcenie pokarmów w Wielką Sobotę

W Kościele katolickim dziś Wielka Sobota. To dzień wyciszenia i oczekiwania na przyjście Chrystusa. Od wczesnych godzin rannych nasi parafianie adorowali Najświętszy Sakrament wystawiony w Grobie Pańskim. To także czas poświęcenia pokarmów, które spożywane będą na stole wielkanocnym. Zgodnie z wielowiekową tradycją, co roku w Wielką Sobotę odbywa się w świątyniach błogosławieństwo i poświęcenie pokarmów na stół wielkanocny. Wierni przybywają do kościoła z koszykami pełnymi różnorodnych produktów, aby przed spożyciem ich w dniu Paschy, poświęcić je Bogu, dziękując jednocześnie za nie. Przez cały dzień Wierni adorowali w milczeniu Najświętszy Sakrament w Grobie Pańskim oczekując na Liturgię Wigilii Paschalnej.