Wróć do listy

Pielgrzymka: Licheń-Gniezno-Toruń

28 czerwca br. bardzo wcześnie, bo już o 3:00 rano z naszej parafii wyruszyła ponad 30-osobowa grupa pielgrzymkowa, na czele z księdzem proboszczem Eugeniuszem Ledą. Należy także wspomnieć o Pani Marzenie Lach-Wiśniewskiej, której udział przy organizacji pielgrzymki był znaczny.
Pierwsze godziny pielgrzymki upłynęły pod znakiem modlitwy, a dla tych mniej wypoczętych pod znakiem snu. O 8:00 przyjechaliśmy do Lichenia. Po dwugodzinnym zwiedzaniu tego pięknego miejsca wzięliśmy udział w Mszy Świętej w zapierającym dech w piersiach sanktuarium licheńskim. Niedługo potem udaliśmy się do Lasku grąblińskiego, aby tam uczestniczyć w Drodze Krzyżowej sprawowanej przez naszego proboszcza.
Kolejnym punktem naszej pielgrzymki było miasto, w którym wszystko się zaczęło dla nas Polaków - Gniezno. Zwiedziliśmy Katedrę gnieźnieńską, gdzie głównym punktem zwiedzania pierwszej stolicy Polski były słynne drzwi gnieźnieńskie z II połowy XII wieku, przedstawiające żywot św. Wojciecha-biskupa, męczennika.
Dzień pierwszy zakończyliśmy kolacją w miejscu naszego noclegu - w Domu Pielgrzyma w Toruniu.
Nowy dzień przyniósł kolejną porcję wrażeń. Zaczęliśmy Mszą Świętą w nowopowstałym i konsekrowanym kościele, w którym najcenniejszą relikwią jest obraz Matki Boskiej z kaplicy papieskiej św. Jana Pawła II. Obraz ten sprowadzony został z Watykanu przez księdza Drozdka. Po śniadaniu i wymeldowaniu się z hotelu zwiedziliśmy pobliski kościół Ojców Redemptorystów, w którym znajduje się obraz Matki Boskiej Nieustającej Pomocy, tak bardzo przez nich czczonej. Następnie wstąpiliśmy do Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej. Trafiliśmy na samego Rektora, który chętnie nas oprowadził, pokazując najciekawsze zakątki, z salami wykładowymi i warsztatami pracy. Wielkim zaskoczeniem stała się możliwość zobaczenia głównego studia telewizji Trwam, gdzie nagrywane są m.in. „Rozmowy Niedokończone”. Kolejna atrakcją było odwiedzenie siedziby Radia Maryja, gdzie zobaczyliśmy kaplicę, z której codziennie transmitowana jest modlitwa różańcowa. Ostatnim punktem zwiedzania Torunia była starówka z jej pięknymi świątyniami, sklepami pełnymi pierników i Planetarium, w którym można odbyć podróż kosmiczną. W godzinach popołudniowych ruszyliśmy w drogę powrotną do naszego Rybienka, modląc się, śpiewając pieśni, a także oglądając film o tematyce religijnej.
Na łono naszych rodzin wróciliśmy po godzinie 20-tej, bogatsi o nowe doświadczenia i zadowalającą satysfakcję z odbytej podróży – pielgrzymki.
Warto było! Serdecznie zachęcamy do udziału w sierpniowej pielgrzymce do Wrocławia, Matki Bożej Ludzimierskiej, Matki Bożej Fatimskiej w Zakopanem oraz Krakowa. Szczegóły w dziale „PIELGRZYMKI”.
zred. Maciej Kopytowski
fot. Dominik Wydryszek