Wróć do listy

Pasterka w naszej Parafii

O północy 25 grudnia parafianie zgromadzili się w naszym kościele na uroczystej Mszy św. zwanej Pasterką. Czas radosnego oczekiwania na Mszę wypełniła modlitwa. Dziękujmy Maryi, że podjęła się tego zadania i urodziła Jezusa Chrystusa. Od Tego się wszystko zaczęło i bez Tego nic by nie było. Punktualnie o północy wyruszyła z zakrystii procesja, podczas której symbolicznie złożono do stajenek figurki Zbawiciela.
Podczas pasterki wierni mają okazję wysłuchać opisu narodzenia Jezusa według Ewangelii świętego Łukasza. Bożonarodzeniowe kazanie zazwyczaj jest dość krótkie. Co ważne, pasterka otwiera cykl liturgicznych obchodów związanych z tajemnicą Wcielenia, czyli przyjścia pana Jezusa na ziemię w ludzkiej postaci. Przychodzenie na pasterkę całymi rodzinami jest jedną z najpiękniejszych tradycji świątecznych. Ta radosna i uroczysta msza, w czasie której śpiewa się kolędy, choć odprawiana w środku nocy przyciąga wiele osób, często nawet tych rzadko pojawiających się w kościele w ciągu roku.W tym roku Pasterka w naszej wspólnocie parafialnej miała wyjątkową oprawę, gdyż odprawiliśmy ją w naszym nowym kościele. Dla wielu z nas było to niezapomniane przeżycie tej nocy, w której świętowaliśmy Narodzenie Zbawiciela. Cała oprawa liturgii jak i wystrój kościoła pomógł przeżyć tę wyjątkową chwilę. Tłum wiernych przywitał wchodzącego do świątyni księdza Proboszcza, który w towarzystwie księdza Mosakowskiego i w asyście ministrantów celebrował uroczystość. Rozpoczęło się nabożeństwo, popłynęły słowa ewangelii. Choć historia to dobrze znana, to przecież co roku, na nowo budzi nadzieję dla Świata. Liturgię zakończyły serdeczne życzenia i podziękowania dla wszystkich, a w szczególności dla tych, którzy brali udział w przygotowaniu wystroju świątyni. Ci, którzy przybyli mogli podzielić się wspólnie opłatkiem. Życzeniom zdrowia, wszelkiej pomyślności i Łask Bożych nie było końca.