Wróć do listy

Obchody 98 rocznicy Bitwy Warszawskiej 1920r.

Obchody 98 rocznicy Bitwy Warszawskiej 1920r. W hołdzie bohaterom 1920 roku

Tegoroczne 98 obchody rocznicy Bitwy Warszawskiej 1920 roku w Gminie Wyszków i Parafii Matki Bożej Królowej Polski w Rybienku Leśnym przebiegły wyjątkowo uroczyście. W rocznicę tych tragicznych wydarzeń w Rybienku Leśnym zorganizowana została przez miejski samorząd i parafię uroczystość upamiętniająca bohaterów wojny polsko-bolszewickiej. O godzinie 11.00 odprawiona została Msza święta za Ojczyznę, która byała celebrowana przez proboszcza parafii w Rybienku Leśnym, księdza Jarosława Balikowskiego. W czasie homilii przypomniano wydarzenia z roku 1920r. kiedy odbyła się Bitwa Warszawska nazywana też "Cudem nad Wisłą" oraz historię pomnika znajdującego się w Rybienku Leśnym. Historia pomnika jest burzliwa jak nasza narodowa historia. Pomnik jest symbolem patriotycznej ofiary za ojczyznę. To właśnie w tym miejscu w Rybienku Leśnym sowiecka czerezwyczajka zamordowała ppor. Antoniego Wołowskiego i sześciu polskich żołnierzy.
Po mszy uczestnicy uroczystości w asyście Orkiestry Reprezentacyjnej Ligi Morskiej i Rzecznej przemaszerowali przed historyczny pomnik, gdzie uroczyście złożone zostały kwiaty i wieńce. Odmówiona została modlitwa w intencji poległych oraz odczytano Apel Pamięci.